29. Letnia Uniwersjada

Maciej Piasecki, poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Bardzo dobrze radzi sobie reprezentacja Polski podczas 29. Letniej Uniwersjady w Tajpej. Medale dla biało-czerwonych zdobywają także Dolnoślązacy, m.in. Rafał Omelko czy Joanna Linkiewicz (oboje AZS AWF Wrocław).

Zawodnik AZS AWF Wrocław Filip Broniszewski wywalczył brązowy medal w szpadzie (fot. archiwum)

Zanim jednak do rywalizacji przystąpili lekkoatleci mogliśmy się cieszyć z bardzo udanych występów szermierzy. Na początku zeszłego tygodnia w Tajpej na najniższym stopniu podium stanął szpadzista Filip Broniszewski. – Bardzo chciałem zdobyć złoty medal. Nie jestem w szczytowej formie, jestem po wakacjach. Miałem problemy ze zdrowiem, bolały mnie plecy, ale na szczęście to był problem mięśniowy. Przyznam szczerze, że się tego medalu nie spodziewałem – mówił zawodnik wrocławskiego AZS-u. Na kolejny krążek nie trzeba było długo czekać. Brąz zdobyła drużyna szpadzistek w składzie Aleksandra Zamachowska, Kamila Pytka, Barbara Rutz i Martyna Swatowska. W decydującym meczu Polki pokonały Francuzki 45:36. – Spodziewałem się, że możemy zdobyć medal, ale nie sądziłem, że możemy wygrać aż tak wysoko – mówił trener biało-czerwonych Mariusz Kosman. Szpadzistki to gwiazdy polskiej ekipy – w turnieju indywidualnym Zamachowska zdobyła złoto, a Pytka srebro. W decydującym o medalu spotkaniu kapitalnie zaprezentowała się Zamachowska, która wygrała pierwszą walkę 5:0, dzięki czemu Polki do końca kontrolowały przebieg meczu. Rywalizacja lekkoatletów rozpoczęła się od srebra Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą. Drugie miejsce na podium Bukowieckiemu zapewnił wynik 20,16 m. – Wynik nie jest dobry, bo człowiek, który pcha prawie 22 metry, nie może być z tego zadowolony. Fajnie, że jest medal, chociaż apetyty na pewno były większe – mówił Bukowiecki. W pierwszej próbie Polak uzyskał niespełna 19 metrów. – Dawno nie było tak słabego pchnięcia w moim wykonaniu. Dobrze, że później się poprawiłem. Cały konkurs dziwnie mi się pchało, troszkę bałem się, żeby nie spalić – dodał. Bukowiecki dotarł do Tajpej ledwie kilkanaście godzin przed startem. – To nie jest usprawiedliwienie, bo zdecydowałem się na start w Birmingham, gdzie start też mi słabo poszedł – mówił polski kulomiot. Drugi ze startujących w konkursie Polaków, Jakub Szyszkowski (Śląsk Wrocław), uplasował się na piątym miejscu. Nie zawiódł natomiast nasz młociarz. Paweł Fajdek zdobył złoty medal.