Co zrobić, kiedy brakuje transmisji sportowych? Obejrzeć film sportowy!

Aleksandra Szumska, wtorek, 31 marca 2020

Brak transmisji sportowych z pewnością dla wielu kibiców jest dużym problemem. Jak sobie poradzić z tą sytuacją? Niezłym wyjściem mogą być filmy o tematyce sportowej. Przygotowaliśmy dla Was kilka filmowych pozycji na najbliższy tydzień.

avatar

PONIEDZIAŁEK – Piłkarski poker (1988)

Na dobry początek tygodnia proponujemy jedną z kultowych polskich komedii. Piłkarski poker to film świetnie oddający zasady rządzące futbolem w naszym kraju w latach PRL-u. Reżyser pokazał w nim, jak robi się interesy na najwyższym piłkarskim szczeblu w Polsce, ale też i w B klasie, gdzie do zwycięstwa wystarczyła skrzynka wódki. Smaczku całemu filmowi dodaje znakomita obsada, a szczególnie duet Janusz Gajos – Marian Opania, którzy we dwóch planują przechytrzyć prezesów Powiśla i Czarnych (w ich rolach Mariusz Dmochowski i Jan Englert). Oprócz wielu gwiazd polskiego kina na ekranie pojawiają się też gwiazdy sportu. Podczas robienia interesów z prezesem Czarnych będzie można usłyszeć śpiewającego Bogdana Łazukę, a na ostatnim meczu na trybunach zasiądzie sam Kazimierz Górski. Na boisku w barwach warszawskiego klubu zagra młody Dariusz Dziekanowski. Z kolei mecze wzbogaci komentarz Dariusza Szpakowskiego. Nie ma lepszego pomysłu na poniedziałkowy wieczór niż sprytnie utkany przekręt, z gwiazdami filmu i sportu oraz piłką nożną w tle.

 

WTOREK – Ikar (2017)

We wtorek proponujemy pozostać w klimacie afer w świecie sportu i sięgnąć po film dokumentalny Ikar. Początkowo produkcja miała opierać się na eksperymencie, który chciał na sobie przeprowadzić reżyser Bryan Fogel. Chciał sprawdzić, jak działa doping i czy możliwe jest przejść kontrolę i nie zostać złapanym. W tej sprawie mężczyzna kontaktuje się z amerykańskimi naukowcami zajmującymi się zwalczaniem dopingu. Ci jednak odsyłają go do rosyjskiego specjalisty. Nawiązuje się współpraca, jednak w międzyczasie wybucha skandal, w którym rosyjscy lekkoatleci startujący w Rio de Janeiro zostają oskarżeni o stosowanie dopingu. Od tego momentu akcja filmu się zmienia. Dokument zaczyna opowiadać o tym, jak przez lata rosyjscy sportowcy byli „ulepszani” za pomocą różnych środków. Pojawia się też strach o życie bohaterów. Film momentami staje się niemalże thrillerem o tematyce sportowej. Dodatkowo, obraz przekazuje refleksje o tematyce moralnej związanej z dopingiem, ale też skłania widza do zastanowienia się nad tym. Ikar zdobył 10 nagród, w tym Oskara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Film zdecydowanie wart obejrzenia!

 

ŚRODA – Zwycięzca (2016)

Jak ustanowić 3 rekordy świata w 45 minut? Odpowiedź na to pytanie zna Jesse Owens – 4-krotny mistrz olimpijski z Berlina. Zwycięzca to opowieść o tym, jak młody, czarnoskóry Amerykanin pokrzyżował plany udowodnienia wyższości białych ludzi i w 1936 roku sięgnął po najwyższe olimpijskie laury. Oprócz historii Owensa autorzy filmu pokazują, w jaki sposób Amerykański Komitet Olimpijski podjął decyzję o udziale w igrzyskach oraz jak uległ później zarządzeniom nazistów. Poruszają też kwestię nierówności społecznej panującej w USA w tamtych czasach. Twórcy udowodnili, że w kwestii traktowania ciemnoskórych Amerykanie niewiele różnili się od Niemców. Mimo wplecenia do filmu trudnego tematu społecznego, ogląda się go bardzo przyjemnie i z ciekawością, co będzie dalej. Momentami może wydawać się ciut przydługi, jednak warto dotrwać do ostatniej sceny, która niejako spina dwa główne wątki w całość.

 

CZWARTEK – Le Mans ‘66 (2019)

Propozycja na czwartkowy wieczór jest gratką dla każdego miłośnika motoryzacji. Trzymający w napięciu Le Mans ‘66 opowiada historię o tym, jak Ford wygrał z Ferrari w jednym z najbardziej prestiżowych wyścigów – Le Mans. Film pokazuje, jak dwóch głównych bohaterów – Ken Miles (znakomity kierowca i mechanik) i Caroll Shelby (konstruktor samochodów) za wszelką cenę dąży do stworzenia, a właściwie przerobienia GT40 Forda w pojazd, który zdoła wyprzedzić Ferrari. Christian Bale i Matt Damon stworzyli fantastyczny, wręcz elektryzujący duet. A fakt, że nie można oderwać oczu od filmu, jest przede wszystkim ich zasługą. Le Mans ‘66 to 2,5-godzinna randka z motoryzacją, opatrzona prędkością przekraczającą 200 km/h i obrotami dochodzącymi do 8000. Klimat filmu podgrzewa dodatkowo atmosfera panująca w ekipie tworzącej samochód oraz osobisty konflikt Forda z Ferrarim. Film zdobył 28 nominacji, w tym 4 do Oskara. Oprócz tego, wygrał 2 statuetki przyznawane przez Akademię: za najlepszy montaż i najlepszy montaż dźwięku. Podniesiona adrenalina na wieczór gwarantowana!

 

PIĄTEK – Eddie zwany Orłem (2016)

Eddie zwany Orłem w Wielkiej Brytanii i USA został szybko zdjęty z dużego ekranu. Tym samym nie miał okazji podbić serc polskiej publiczności. Film opowiada historię angielskiego rudzielca, który chciał wystartować na igrzyskach. Jednak, jak się szybko przekonywał, nie miał wielkich szans w wielu dyscyplinach. Pomysłowy Eddie znalazł więc sport, w którym miałby największe szanse – skoki narciarskie. Od tego momentu wytrwale i mimo wielu przeciwności dążył do swojego celu. Eddie zwany Orłem to historia Michaela „Eddiego” Edwardsa, który nie poddał się opiniom innych mówiących, że „nic z niego nie będzie”. Mimo że Brytyjski Komitet Olimpijski sprzeciwiał się jego wyjazdowi na igrzyska i podnosił ciągle poprzeczkę, Eddie walczył do końca i spełnił swoje marzenie. Film pokazuje, że nawet najgorszy zawodnik w historii dyscypliny może stać się ulubieńcem kibiców i dziennikarzy, a popularnością przyćmić nawet legendę – Mattiego Nykaenena. Lekkość i komiczność sprawią, że na twarzy każdego widza pojawi się uśmiech. Całości dopełni puenta, że warto mieć marzenia (nawet te najmniej wykonalne) oraz wytrwale dążyć do ich realizacji i nie zwracać uwagi na krytykę ludzi.

 

SOBOTA – Moneyball (2011)

W sobotni wieczór proponujemy zgłębić techniki kompletowania drużyny. Moneyball to film, który przybliży widzowi realia działania klubów baseballowych w Stanach. Jest on oparty na faktach (tak jak pozostałe w naszej rozpisce). Przedstawia historię menedżera klubu baseballowego z Oakland, który po odejściu gwiazd z zespołu zrewolucjonizował system dobierania zawodników. Billy Beane chce doprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa. Niestety, nie ma na to zbyt wielkich funduszy. Przypadkiem poznaje pewnego ekonomistę, z którym nawiązuje współpracę, a nawet się zaprzyjaźnia. We dwójkę zaczynają tworzyć nowy zespół. Kierują się przy tym niekonwencjonalną techniką opartą na statystyce. Ich wybory padają więc na niedocenianych baseballistów. Z nową drużyną przystępują do walki o najwyższe miejsca w lidze. Choć liczby są po ich stronie, to nie wszystkim podoba się to, co robią. Z zapartym tchem śledzi się poczynania managera i stworzonego przez niego zespołu. W rolę specyficznego w obyciu menedżera wciela się Brad Pitt. Dodajmy, że film dostał aż 6 nominacji do Oskara. Moneyball to gwarancja świetnie spędzonego wieczoru.

 

NIEDZIELA – Reggae na lodzie (1993); Drużyna (2013)

Na koniec coś, co może niekoniecznie nadaje się na wieczór. Za to świetnie pasuje do tego, żeby po niedzielnym obiedzie usiąść na kanapie z rodziną i miło spędzić czas. Inspirowany prawdziwą historią film pokazuje czwórkę młodych chłopaków, którzy postawili sobie za cel wyjazd na igrzyska. Wszystko brzmi dobrze, jednak pochodzą oni z Jamajki, a swój kraj postanowili reprezentować... w bobslejach. Z pomocą mieszkającego na wyspie dawnego bobsleisty zaczynają trenować. Na przygotowanie do igrzysk w Calgary mają niewiele czasu, bo 3 miesiące. Wpleciony w film komizm powoduje, że nie sposób się nie uśmiechnąć. 

Drugą propozycją na niedzielę jest polski dokument z 2013 roku, opowiadający o drużynie siatkarzy. Drużyna pokazuje, jak budował się zespół, który dopiero co zatriumfował w Lidze Światowej. Kamera dociera w wiele miejsc – na treningi, do pokojów czy szatni. Znajdzie się tam wiele fragmentów, w których zawodnicy wypowiadają się na różne tematy, zaczynając od tego, jak pokonują własne słabości, jak niwelują ból, a kończąc na kibicach i tym, jak fantastycznym uczuciem jest gra przy pełnej widowni wspierającej swój ulubiony zespół.

 

Natalia Wójcik


źródło: własne


Proste pytanie: 6 + 8 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
3 zł netto
(3,69 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.