Ekipa Wibatech Merx będzie reprezentować Dolny Śląsk?

Aleksandra Szumska, poniedziałek, 4 lutego 2019

Wszystko wskazuje na to, że w stolicy Dolnego Śląska będziemy mieli zawodową ekipę kolarską, jedną z najlepszych w Polsce. Mowa tutaj o Wibatech Merx. W nazwie drużyny już niedługo może pojawić się nazwa Wrocław…

avatar
Do największych sukcesów ekipy zaliczyć można wygraną Marka Rutkiewicza w CCC Tour – Grody Piastowskie (fot. K. Ziółkowski)

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Wrocław był polską stolicą kolarstwa. Mieliśmy wtedy wybitnych kolarzy, takich jak m.in.: Ryszard Szurkowski, Jan Brzeźny, Janusz Kierzkowski, Jan Faltyn, Jan Jankiewicz, Henryk Charucki. Dzisiaj nie ma już we Wrocławiu Dolmelu i RLKS Dolny Śląsk. Można więc powiedzieć, że kolarstwo przestało istnieć. Kilkakrotnie były próby reaktywowania we Wrocławiu zawodowego kolarstwa, niestety nie zakończyły się one sukcesem. I oto nieoczekiwanie pojawiła się niepowtarzalna szansa powrotu do stolicy Dolnego Śląska zawodowej grupy kolarskiej. Akces zgłosił założyciel i dyrektor grupy Wibatech Merx, Wiesław Ciasnocha. Po względem sportowym to obecnie druga po CCC Polkowice grupa w Polsce. Wibatech ma obecnie w swoim składzie utytułowanych kolarzy na czele z Markiem Rutkiewiczem, Maciejem Paterskim, czy Pawłem Cieślikiem. Jak twierdzi Wiesław Ciasnocha, Wrocław ma wielki potencjał. Pod uwagę trzeba brać tradycje, zainteresowanie tą dyscypliną sportu, bardzo dobrze działający Dolnośląski Związek Kolarski i pozytywne nastawienie włodarzy miasta do sportu. Ważnym atutem miasta jest również Akademia Wychowania Fizyczna. Twórca i dyrektor grupy Wibatech Merx bardzo optymistycznie rysuje przyszłość grupy zawodowej. Ważnym i długoterminowym celem będzie uzyskanie statusu drugiej dywizji. Chce, aby, oprócz doświadczonych zawodników w grupie jeździli najzdolniejsi młodzi kolarze. W planach jest również szkolenie młodzieży. Zapytany przez nas o finansowanie powiedział jednoznacznie: – Wybrałem Wrocław, bo wiem, że będę miał wielu sprzymierzeńców. Nie zamierzam do władz miasta wyciągać ręke po pieniądze, ponieważ mamy na ten sezon zamknięty budżet. Stosuję zasadę, najpierw trzeba się wykazać, a potem rozmawiać ewentualnie o dofinansowaniu. Działamy już od ośmiu lat. Z każdym rokiem mamy znaczącą progresję wyników. Do tej pory z finansami nie było problemu. Liczymy przede wszystkim na siebie, rzecz jasna nie odmówimy zacnym sponsorom, z którymi wciąż rozmawiamy – podkreślił Wiesław Ciasnocha.
Wibatech Merx istnieje już od ośmiu lat. W historii grupa odnosiła już spore sukcesy. Z pewnością zaliczyć do nich trzeba: srebrny i brązowy medal wywalczony podczas mistrzostw Polski w Świdnicy przez Marka Rutkiewicza oraz Sylwestra Janiszewskiego, zwycięstwo Marka Rutkiewicza w wyścigu CCC Tour – Grody Piastowskie w 2017 roku. Cenne były także zeszłoroczne zwycięstwa w dwóch wyścigach z cyklu GP – Wyścig Wyszehradzki, górskie szosowe mistrzostwo Polski Maciej Paterskiego, zwycięstwo Sylwestra Janiszewskiego w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków oraz wygrana Grzegorza Stępniaka w Wyścigi Dookoła Estonii. Kolarze Wiesława Ciasnochy co roku reprezentują nasz kraj w imprezach rangi mistrzowskiej, mają także miejsce w reprezentacji Polski na narodowy tour. W sezonie, który rozpocznie się już niedługo barwy Wibatech Merx Wrocław reprezentować będą: Marek Rutkiewicz, Maciej Paterski, Paweł Cieślik, Michał Podlaski, Grzegorz Stępniak, Piotr Konwa, Marceli Bogusławski, Kacper Kistowski, Wojciech Sykała oraz reprezentujący Ukrainę Anatoly Budyak. Obecnie zawodnicy szlifują formę podczas zgrupowania w hiszpańskim Calpe, a już niedługo poznamy ich kalendarz startów i cele na sezon 2019.

AS

Więcej w aktualnym wydaniu "Słowa Sportowego".


źródło: brak danych


Proste pytanie: 2 + 4 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.