Górskie szosowe mistrzostwa Polski

Maciej Piasecki, poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Dolnośląscy kolarze zdominowali rywalizację podczas górskich szosowych mistrzostw Polski. W rywalizacji pań triumfowała Aurela Nerlo (Mat Atom Deweloper), a drugie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka Marta Lach. Wśród panów najlepszy okazał się Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice). W klasyfikacji U-23 triumfował Piotr Konwa (TC Chrobry Głogów), a drugi był Kamil Małecki (CCC Sprandi Polkowice).

Aurela Nerlo pewnie zwyciężyła w elicie kobiet podczas górskich szosowych mistrzostw Polski (fot. archiwum)

Atomowa moc

Tegoroczna edycja GMP rozgrywana była w malowniczych okolicach Uścia Gorlickiego. Panie rozgrywały swój wyścig na 25-kilometrowych rundach, które pokonały trzy razy, by na koniec zaliczyć 25-kilometrowy dojazd do mety w Wysowej-Zdroju. W sumie trasa liczyła równe 100 kilometrów. Od początku wyścigu świetnie prezentowały się zawodniczki Mat Atom Deweloper, rozkręcając bardzo mocne tempo. Jednocześnie korzystając z braku potężnego peletonu (na liście startowej znalazło się 25 pań), reprezentantki ekipy z Dolnego Śląska postanowiły totalnie ułożyć pod siebie wyścig. Po serii ataków na czele znalazł się duet „atomówek” – Aurela Nerlo i Ewelina Szybiak. Mocna para, jak można było się spodziewać, zgodnie współpracowała, nadrabiając sporo czasu nad 12-osobową grupą goniącą. Na trzeciej rundzie ich przewaga wynosiła już 4 i pół minuty. W końcówce sytuacja nieco się zmieniła. Na czele jechała już samotna Nerlo, a za nią podążały Nikol Płosaj (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik) i Marta Lach (Mat Atom Deweloper). Ich strata była jednak na tyle duża, że niewiele wskazywało na ich skuteczną pogoń. Zgodnie z przewidywaniami mistrzynią Polski została Aurela Nerlo. Srebro przypadło Marcie Lach, a brąz Nikol Płosaj. Na czwartym, piątym i szóstym miejscu sklasyfikowane zostały kolejne „atomówki” – Katarzyna Wilkos, Monika Brzeźna oraz Ewelina Szybiak. Grupkę przyprowadziła na metę Agnieszka Skalniak (Astana). Zarówno Aurela Nerlo, jak i Marta Lach są jeszcze orliczkami, tak więc i w tej kategorii wiekowej sięgnęły po mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski.