Igrzyska Paraolimpijskie – Tokio 2020

W minioną niedzielę zakończyły się igrzyska paraoimpijskie w Tokio. Polacy przez niespełna dwa tygodnie rywalizacji wywalczyli 25 medal: 7 złotych, srebrnych i 12 brązowych. Choć powodów do radości i dumy mieliśmy sporo, a postaw zawodników budzą podziw i szacunek, to jednak trzeba wspomnieć, że pod względem medalowym były to najgorsze paraigrzyska w wykonaniu biało-czerwonych od lat.

Na tegorocznych paraigrzyskach w sumie wystartowało 4400 zawodników ze 160 reprezentacji narodowych, w tym 1750 kobiet i 2650 mężczyzn. Medale rozdano w 22 dyscyplinach i aż 540 konkurencjach. Igrzyska paraolimpijskie w Tokio rozpoczęły się dla polskiej kadry fantastycznie. Już drugiego dnia zmagań pierwszy medal wywalczyli kolarze torowi Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz. Do brązowego krążku kilka godzin później srebro dołożył Adrian Castro w indywidualnym turnieju szpadzistów grupy B. Na pierwsze złoto również nie musieliśmy czekać długo, bo już kolejnego dnia mogliśmy się cieszyć z Mazurka Dąbrowskiego na japońskiej ziemi. Róża Kozakowska wygrała zawody w rzucie maczugą (F32), bijąc rekord świata wynikiem 28,74 m. Kozakowska stała się niejako wizytówką polskich sportowców na czas igrzysk paraolimpijskich. Kilka dni później zdobyła bowiem medal srebrny - tym razem w pchnięciu kulą. W jednym starcie pobiła dwa rekordy świata, ale jeszcze lepsza od niej była Anasasiia Moskalenko. Medale Kozakowskiej mają tym większą wartość, że zawodniczka przeżyła w życiu bardzo ciężkie chwile. Jako dziecko maltretowana była przez ojczyma, później zachorowała na neroboreliozę. – Zawsze mówiłam sobie, że dam radę, że sobie poradzę. Powtarzam sobie to do dziś, gdy mam gorsze dni w związku z postępującą chorobą – mówiła po powrocie Róża Kozakowska. – Już w szkole, zanim ciężko zachorowałam mówiłam wszystkim, że kiedyś będę wybitnym sportowcem. Dziwnie się wtedy na mnie patrzyli. Teraz mogę powiedzieć, że mi się udało i jestem najszczęśliwszą osobą na świecie – mówi. Dwa krążki z Tokio przywieźli również nasi tenisiści stołowi. Natalia Partyka, Karolina Pęk i Rafał Czuper. Panie wywalczyły złoto i brąz, a 33-latek może pochwalić się medalami koloru srebrnego i brązowego. Natalia Bajor po starcie indywidualnym i brązowym medalu nie kryła rozczarowania. – Byłam podłamana, czułam, że zawiodłam siebie i kibiców. W końcu od lat na para igrzyskach zdobywałam tylko złote medale. Kiedy myślałam, że spadnie na mnie fala krytyki, okazało się, że dostaję mnóstwo pozytywnych wiadomości, gratulacji i zachęty do dalszej walki. To mnie bardzo podbudowało. Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć złoto w grze podwójnej – przyznaje Natalia Bajor.

Dolnośląskie akcenty

Miejsca na podium w Tokio wywalczyli także Dolnoślązacy. Złoto w rzucie dyskiem wywalczył Piotr Kosewicz. Kosewicz na co dzień reprezentuje wrocławski Start. Sukces z Rio powtórzyła Lucyna Kornobys, która w pchnięciu kulą zajęła drugie miejsce. – W moim odczucie tegoroczne igrzyska stały na dużo wyższym poziomie niż te w Rio – przyznała Lucyna Kornobys. – W wielu konkurencjach rekordy świata były poprawiane kilkukrotnie – dodała. Po brązowy medal w pływaniu, na swoim koronnym dystansie – 400 m stylem dowolnym – sięgnęła Oliwia Jabłońska. To trzeci medal wrocławianki na paraigrzyskach. Pierwszy – złoty zdobyła w Londynie. Czwarte miejsce w parakajakarstwie wywalczyła Katarzyna Kozikowska.

Najmniej medali od lat

Klasyfikacja medalowa igrzysk paraolimpijskich stoi pod znakiem absolutnej przewagi reprezentacji Chin, która ma na koncie ponad 200 krążków, w tym 96 złotych. Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania ma „zaledwie” 41 złota i 124 medali razem, z kolei USA ma 37 złotych krążków i 104 wszystkich. Suma 25 medali daje Polsce 17. miejsce w tym rankingu. Tegoroczni paraolimpijczycy mają pięć medali mniej od najgorszego dotychczas wyniku (Pekin 2008). Drugim najgorszym pod tym względem wynikiem były igrzyska 1992. Wówczas Polskę reprezentowało 40 sportowców, którzy zdobyli w sumie 32 medale. Najlepszym wynikiem w historii polskich startów była letnia impreza w 1980 roku. Zostało rozegranych 489 konkurencji w 13 dyscyplinach, a Polska zdobyła aż 177 krążków! W rankingu ustąpiła jedynie Stanom Zjednoczonym. Z taką samą liczbą złotych medali Amerykanie wyprzedzili nas dzięki krążkom srebrnego koloru.