Mistrz świata mistrzem Europy

, poniedziałek, 19 września 2016

We Francuskim Plumelec zakończyły się mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym. Polska tę imprezę zakończyła z jednym medalem – srebrnym Katarzyny Niewiadomej, ponadto nasi reprezentanci byli widoczni także w innych wyścigach. W elicie mężczyzn zwyciężył mistrz świata z 2015 roku – Petr Sagan.

Kasia Niewiadoma została wicemistrzynią Europ w elicie kobiet i mistrzynią Europy w kategorii U-23

Zgubił wszystkich

Bardzo ciekawie rozgrywany był wyścig elity mężczyzn, w którym do pokonania było 233 km. Na starcie stanęło pięciu Polaków: Łukasz Owsian, Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Michał Gołaś, Karol Domagalski oraz Łukasz Wiśniwski. Przez sporą część dystansu miała na czele stawki plasowała się 4-osobowa ucieczka, która jednak została skasowana na niecałe 40 km do mety. Peleton się rwał, a szczęście próbowali kolejni kolarze. Polacy cały czas kontrolowali przebieg zdarzeń i zabierali się w odjazdy. Na ostatniej rundzie zaatakował Włoch Moreno Moser, w pewnym momencie miał on już ponad 30 sekund na goniącym peletonem. Jego odjazd skasowany została na niecały kilometr do mety. Z przodu stawki trzymał się Petr Sagan i to on na ostatnich metrach „wyszedł z koła” Hiszpanowi Danielowi Moreno. Ostatecznie zwyciężył Sagan przed Francuzem Julianem Alaphilippem oraz Hiszpanem Danielem Moreno. Można powiedzieć, że wszyscy chcieli zgubić Słowaka, a ostatecznie to on zgubił wszystkich. Najlepszy z Polaków – Michał Gołaś uplasował się na 12. Pozycji.

Srebrna Niewiadoma

Wspaniały sukces Kasi Niewiadomej! Polka zakończyła na drugim miejscu wyścig ze startu wspólnego kobiet w mistrzostwach Europy w kolarstwie szosowym. Niewiadoma mocno walczyła o złoto, ale lepsza okazała się Holenderka Anna Van der Breggen. Trzecie miejsce zajęła Włoszka Elisa Longo Borghini. W kategorii do lat 23 Polka zdobyła złoto. Na 18. pozycji uplasowała się kolejna z biało-czerwonych - Eugenia Bujak, 33. była Paulina Brzeźna-Bentkowska z MAT Atom Sobótka. Warto dodać, że Niewiadoma w kategorii młodzieżowej powtórzyła sukces sprzed roku. W jej dorobku są także m.in. srebrny medal Igrzysk Europejskich w Baku oraz wywalczony wraz z grupą Rabobank Liv brąz ubiegłorocznych mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas.

Aktywni młodzieżowcy

W kategorii młodzieżowców dziewiątą lokatę - najlepszą z Polaków - wywalczył w sobotę Przemysław Kasperkiewicz (Klein Constantia). Triumfował Białorusin Aleksandr Riabuszenko. Zawodnicy do lat 23 mieli do pokonania 11 ciężkich rund w okolicach Plumelec, co dało w sumie 150 kilometrów. Niedługo po starcie od peletonu oderwała się pierwsza, jedenastoosobowa grupka, w składzie której znajdował się m.in. Mateusz Grabis. Ich akcja nie trwała jednak zbyt długo i po około 20 kilometrach wszystko wróciło do stanu początkowego. Taka sytuacja nie odpowiadała reprezentacjom nastawionym na odjazdy, co zaowocowało kolejnymi atakami. Do przodu ruszyli wówczas Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice), Federico Olei i Dusan Rajovic, którzy zdołali zdobyć sporą przewagę, lecz również nie dali rady skutecznie powalczyć z silnym peletonem. Po około 5 okrążeniach wszyscy znów jechali razem, co zapowiadało kolejne akcje zaczepne. Wszystko odbywało się pod kontrolą reprezentacji Rosji, Włoch i Francji. O wszystkim zdecydował grupowy finisz pod górę. W nim najlepszy okazał się Aleksandr Riabushenko, który za swoimi plecami zostawił Bjorga Lambrechta i Andreę Vendrame. W końcówce nieźle poradził sobie także Przemysław Kasperkiewicz, który zakończył zmagania na 9. miejscu.

Aurela ósma!

Zwycięstwem Liane Lippert zakończył się wyścig juniorek ze startu wspólnego w ramach szosowych mistrzostw Europy. Najlepsza z Polek, Aurela Nerlo z Dzierżoniowskiego klubu, zakończyła zmagania na 8. miejscu. Młode cyklistki miały do pokonania 5 trudnych okrążeń, co dawało szanse na rozerwanie peletonu i próbę samotnego ataku na metę. Już niedługo po starcie pierwsze zawodniczki zdołały oderwać się od grupy zasadniczej. Peleton nie zamierzał jednak odpuszczać. Wszystko zjechało się kilkaset metrów przed końcem trzeciego okrążenia, co zapowiadało ładną walkę faworytek. Na przedostatnim podjeździe, na czele utrzymała się już niewielka grupka, w składzie której była m.in. Aurela Nerlo. Za rozrywanie stawki odpowiadały wówczas głównie Francuzki i Włoszki. Rozgrywka medalowa miała miejsce dopiero podczas finałowej wspinaczki. Tam na czoło wysforowała się Liane Lippert (GER), która w pięknym stylu odniosła zwycięstwo. Zaraz za nią na metę wpadły Elisa Balsamo (ITA) i Sophie Wright (GBR). Aurela Nerlo zakończyła rywalizację na 8.