Mistrzostwa Europy w szermierce

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 24 czerwca 2019

W Dusseldorfie zakończyły się mistrzostwa Europy w szermierce. Nasza reprezentacja wraca z nich z dwoma medalami. Mistrzostwo Starego Kontynentu wywalczyła drużyna szpadzistek. Wcześniej w turnieju indywidualnym w szpadzie po brąz sięgnęła Ewa Trzebińska.

Wielki sukces polskich szpadzistek, które w Dusseldorfie wywalczyły drużynowe mistrzostwo Europy! (fot. archiwum)

Złoto szpadowej drużyny nie jest w cale zaskoczeniem. Nasze panie w ostatnim czasie dwukrotnie triumfowały w zawodach Pucharu Świata i na liście kwalifikacyjnej zajmują obecnie pierwszą lokatę. W Niemczech walczyły w składzie: Ewa Trzebińska, Magdalena Piekarska, Renata Knapik-Miazga oraz Aleksandra Zamachowska. W 1/8 finału podopieczne trenera Bartłomieja Języka, które były najwyżej rozstawionym zespołem, wygrały z Belgijkami 45:22, a w ćwierćfinale pokonały Węgierki 40-29. W półfinale czekały na nie Francuzki, z którymi przed rokiem w Nowym Sadzie przegrały finał jednym trafieniem. Tym razem pojedynek również był bardzo wyrównany, choć z nieznaczną przewagą Polek. Po siódmej rundzie na tablicy wyników pojawił się remis 28:28. W ósmej walce Zamachowska była o dwa trafienia lepsza od mistrzyni kontynentu Coraline Vitalis, rewanżując się jej za porażkę w 1/8 finału zmagań indywidualnych, a sukces przypieczętowała Trzebińska, która pokonała Auriane Mallo aż 11:5 i ustaliła rezultat na 45:37. Finał z Rosjankami, z którymi jednym trafieniem przegrały w 1/4 finału ubiegłorocznych mistrzostw globu w chińskim Wuxi, długo nie układał się po myśli biało-czerwonych.