PGNiG Superliga Kobiet Dolnośląska dominacja

Zagłębie Lubin pomogło swoim lokalnym rywalkom w walce o wicemistrzostwo Polski, jednak zespół prowadzony przez Edytę Majdzińską był bliski niewykorzystania tej okazji. O srebrnym medalu dla KPR-u Gminy Kobierzyce zadecydował nieskuteczny rzut karny wykonywany w ostatniej akcji meczu przez zawodniczkę Młynów Stoisław Koszalin.

Decydujące mecze

W ostatniej kolejce tegorocznego sezonu PGNiG Superligi Kobiet miała rozstrzygnąć się kwestia wywalczenia srebrnego medalu tych rozgrywek. Zarówno MKS Perła Lublin, jak i KPR Gminy Kobierzyce zgromadziły na swoim koncie pięćdziesiąt siedem punktów, a w przypadku takiej samej liczby oczek wicemistrzem zostałby zespół z Lubelszczyzny. Ustępującym mistrzyniom Polski mogły w realizacji tego celu przeszkodzić zawodniczki Zagłębia Lubin, które chociaż złote medale zapewniły sobie już na początku maja, to od tego czasu przegrały zaledwie jedno spotkanie. –  Zdajemy sobie sprawę, że jedziemy na bardzo ciężki teren, do Lublina, który na pewno będzie zrobi wszystko, żeby wygrać, bo walczy jeszcze o srebrny medal. My jedziemy na to spotkanie z jednym zamiarem – chcemy wygrać i zakończyć sezon zwycięstwem – powiedziała Bożena Karkut, trenerka Zagłębia Lubin. KPR-owi Gminy Kobierzyce pozostało zatem nasłuchiwać doniesień z Lublina, a także zdobyć trzy punkty w starciu z Młynami Stoisław Koszalin. Zawodniczki z województwa zachodniopomorskiego były przed spotkaniem pewne piątego miejsca w tabeli PGNiG Superligi. Niemniej jednak swoimi ostatnimi meczami z Zagłębiem Lubin czy Piotrcovią Piotrków Trybunalski pokazały one, że potrafią być groźne dla czołowych zespołów tych rozgrywek.  – Koszalin jest niebezpiecznym zespołem. Ma bardzo dobrą obronę, dlatego trudno jest znaleźć drogę do bramki. Udowodniły nam to w ostatnim spotkaniu, gdzie w drugiej połowie udało nam się zdobyć tylko trzy bramki z gry. Naszym głównym zadaniem będzie więc skutecznie rozmontować defensywę. Na pewno musimy skupić się na kole, które trudno upilnować, ale myślę, że na każdej pozycji występuje zawodniczka, która danego dnia może dużo dać drużynie – powiedziała Aleksandra Kucharska, rozgrywająca KPR-u Gminy Kobierzyce

Zagłębie pogrążyło lublinianki

Zacznijmy od spotkania w Lublinie, które miało nieco inny przebieg niż spotkania rozgrywane pomiędzy tymi zespołami w ostatnich miesiącach. Wtedy bowiem Zagłębie Lubin bardzo szybko potrafiło zbudować sobie przewagę, teraz było ono bardzo wyrównane. Przez większość tej części gry częściej na prowadzeniu znajdowały się lubinianki, jednak w dwudziestej trzeciej minucie gospodynie przełamały swoje rywalki za sprawą Magdaleny Balsam. Zagłębie bardzo szybko odpowiedziało dwoma bramkami autorstwa Patrycji Świerżewskiej oraz Darii Zawistowskiej. W ostatnich trzech minutach tej części gry mogło liczyć na rzuty wspomnianej wcześniej rozgrywającej, dzięki czemu prowadziły one schodząc do szatni z wynikiem 12:11. Po zmianie stron lubinianki znalazły sposób na ustępujące mistrzynie Polski. To zasługa ich świetnej gry w obronie, a zaledwie sześć minut wystarczyło, by Zagłębie odskoczyło swoim rywalkom na pięć bramek. Ostatni kwadrans nie zmienił przebiegu wydarzeń na parkiecie – Zagłębie Lubin raz po raz rozmontowywało obronę MKS-u Perły Lublin i pewnie pokonało ten zespół 30:20 (12:11). – Myślę, że przez cały sezon zdobyłyśmy te mistrzostwo w pięknym stylu, mając dobrze szczególnie drugie połowy. Pucharem Polski zajmiemy się  pojutrze – powiedziała Bożena Karku, trenerka Zagłębia Lubin.

Cud w Kobierzycach

Początek spotkania w Kobierzycach potwierdził, że miejscowy KPR w drodze po srebrny medal wcale nie będzie czekało łatwe zadanie. Dolnośląski zespół zbudował sobie wprawdzie dwubramkową przewagę, jednak koszalinianki nie zamierzały ułatwić zadania swoim rywalkom. W szeregach KPR-u Gminy Kobierzyce najskuteczniejsza była opuszczająca zespół Kinga Jakubowska, a po dwudziestu minutach Dolnoślązaczki prowadziły 11:8. Na listę strzelczyń wpisywała się również m.in. Zuzanna Ważna oraz Natalia Janas. KPR Gminy Kobierzyce do końca pierwszej połowy nie mógł liczyć na taryfę ulgową ze strony koszalinianek, a dodatkowo stracił on swoją podstawową obrotową – Zuzannę Ważną. Podopieczna Edyty Majdzińskiej w zaledwie dwadzieścia trzy minuty uzbierała trzy dwuminutowe kary. Po tym zdarzeniu bramki dla Młynów Stoisław zdobywały Gabriela Urbaniak, Hanna Rycharska oraz Paula Mazurek, ale na jej trafienia odpowiedziały Karolina Wicik oraz Mariola Wiertelak. W drugiej części spotkania zawodniczki KPR-u Gminy Kobierzyce bardzo często grały w podwójnym osłabieniu, co nie uniemożliwiało powiększenie swojej przewagi. To wpłynęło na nerwowe poczynania w szeregach dolnośląskiego zespołu. Wynik spotkania rozgrywanego w Lublinie powodował, że podopieczne Edyty Majdzińskiej do upragnionego srebra potrzebowały zaledwie jednego punktu. Niestety w stuprocentowej sytuacji pomyliła się Natalia Janas i piłkę meczową miały zawodniczki Młynów Stoisław Koszalin. Emocje sięgnęły zenitu do tego stopnia, że czerwoną kartką została ukarana Aleksandra Kucharska, a dwuminutowe upomnienie otrzymała zawodniczka z Koszalina. Sędziowie w ostatniej akcji meczu dopatrzyli się jednak przewinienia gospodyń i wskazali na siódmy metr. Do rzutu karnego podeszła Paula Mazurek, jednak rozgrywająca Młynów Stoisław posłała piłkę nad poprzeczką, co zapewniło KPR-owi Gminy Kobierzyce historyczne wicemistrzostwo Polski! W serii rzutów karnych lepsze okazały się przyjezdne, ale nie miało to już wpływu na ostateczne rozstrzygnięcia w PGNiG Superlidze Kobiet.

NIEDZIELA

MKS PERŁA LUBLIN – ZAGŁĘBIE LUBIN 20:30 (11:12)

MKS: Razum, Gawlik, Wdowiak - Olek, Balsam 6, Szarawaga, Więckowska, Gęga, Królikowska, Tatar, Nocuń 3, Anastacio 4, Nosek, Gadzina, Rosiak 4, Achruk.

ZAGŁĘBIE: Wąż, Drzemicka, Maliczkiewicz - Stanisławczyk, Grzyb 1 , Hartman, Górna 4, Drabik, Galińska 5 (1/1), Zawistowska 4, Kochaniak 2 (1/1), Machado Matieli 4, Noga, Świerżewska 8, Milojević 2.

KPR GMINY KOBIERZYCE – MŁYNY STOISŁAW KOSZALIN 25:25 (14:12) K. 3:4.

KPR: Zima, Kowalczyk - Buklarewicz 5, Despodovska 1, Ilnicka, Ivanović 1, Jakubowska 6, Janas 4, Koprowska, Kucharska, Michalak, Mokrzka, Tomczyk 1, Ważna 3, Wicik 2, Wiertelak 2.

MŁYNY: Krebs, Zimny - Andrijczuk 5, Borysławska 1, Haric 3, Kowalik 1, Mazurek 4, Nowicka, Rycharska 2, Smolich 3, Somionka, Urbaniak 6, Wołownyk.

Wyniki pozostałych meczów 28. serii  (29.05): Piotrcovia Piotrków Tryb. – KPR Ruch Chorzów 40:36 (25:20), EUROBUD JKS Jarosław – EKS Start Elbląg 24:23 (15:11).

Dolnośląska solidarność?

W ostatniej kolejce PGNiG Superligi Kobiet poznamy wicemistrza Polski. KPR Gminy Kobierzyce musi liczyć na potknięcie zawodniczek MKS-u Perły Lublin.

Miedź w blasku złota!

Podopieczne Bożeny Karkut pewnie pokonały w piątek Start Elbląg i na cztery kolejki przed zakończeniem sezonu PGNiG Superligi Kobiet zapewniły sobie drugie w historii klubu mistrzostwo Polski!

Derby na wagę srebra?

Po niezwykle emocjonującym meczu KPR Gminy Kobierzyce pokonał w serii rzutów karnych Zagłębie Lubin. Podopieczne Bożeny Karkut musiały zatem odłożyć świętowanie mistrzostwa Polski o kilka dni, natomiast zespół prowadzony przez Edytę Majdzińską dzięki sobotniemu zwycięstwu przybliżył się do zajęcia drugiego miejsca w PGNiG Superlidze Kobiet.

Krok od mistrzostwa

Zagłębie Lubin już w najbliższy weekend może cieszyć się ze zdobycia tytułu mistrza Polski! A może to zapewnić im zwycięstwo w najbliższych dolnośląskich derbach rozgrywanych w Kobierzycach.