PGNiG Superliga Kobiet Ostatnia prosta walki o wicemistrzostwo Polski

W ostatniej kolejce PGNiG Superligi Kobiet poznamy wicemistrza Polski. KPR Gminy Kobierzyce musi liczyć na potknięcie zawodniczek MKS-u Perły Lublin. Wszystko zależy zatem od Zagłębia Lubin, które właśnie w hali ustępujących mistrzyń Polski zakończy tegoroczne zmagania.

Bez potknięcia

W minionej kolejce KPR Gminy Kobierzyce pokonał na wyjeździe Start Elbląg 28:25 (13:11). – Bardzo trudno się gra, kiedy obrona nie funkcjonuje. Dziś w tym elemencie mój zespół grał słabo, co nam się rzadko zdarza. W ataku było o wiele łatwiej. Mam nadzieję, że ten sezon skończy się dla nas srebrnym medalem. Wszystko się okaże w przyszłym tygodniu. Trzeba być zadowolonym, że ta liga jest tak ciekawa, tak trudna, że do ostatniego meczu czekamy na rozstrzygnięcia – przyznała Edyta Majdzińska, trenerka dolnośląskiego zespołu. W ataku brylowała po raz kolejny Kinga Jakubowska,  która celne rzuty oddawała w kluczowych momentach meczu. Zarówno pod koniec pierwszej połowy, gdy KPR Gminy Kobierzyce odskoczył na dwa trafienia, a także w końcowych fragmentach spotkania. Dolnośląski zespół mógł liczyć również na bramki Zoricy Despodovskiej oraz Marioli Wiertelak, wybranej MVP sobotniego spotkania. – Obie połowy były dobre w naszym wykonaniu. Może trochę zabrakło nam siły, ławki. Robiłyśmy błędy, ale to właśnie mogło z tego wynikać. Miałyśmy dużo stuprocentowych sytuacji rzutowych. Źle wykańczałyśmy akcje, może wynikało to z zmęczenia. – stwierdziła Paulina Stapurewicz, rozgrywająca Startu Elbląg. W ostatnim meczu aktualnych rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet rywalem KPR-u Gminy Kobierzyce będą Młyny Stoisław Koszalin.

Pewne zwycięstwo

Trzy punkty w minionej kolejce wywalczyły również zawodniczki Zagłębia Lubin, które pewnie pokonały EUROBUD JKS Jarosław 35:26 (17:16). – Na początku męczyliśmy się sami ze sobą przy poukładaniu obrony, ale myślę, że w miarę upływu czasu coraz lepiej to wyglądało. W drugiej połowie się znacznie poprawiliśmy. Cieszę się też, że mogły pograć w tym starciu wszystkie zawodniczki. Każda, która weszła na boisko, wniosła do gry dużo jakości w ataku oraz obronie – powiedziała Bożena Karkut, trenerka nowych mistrzyń Polski.  Przyjezdne postawiły twarde warunki dolnośląskiemu zespołowi jedynie w pierwszej połowie. Przez większość tej części gry jarosławianki wychodziły na dwubramkowe prowadzenie, jednak Zagłębie Lubin potrafiło doprowadzić do remisu. Duża była w tym zasługa Kingi Grzyb, która w trakcie pierwszych trzydziestu minut zdobyła dziewięć bramek, a jedenaście w całym meczu. –  Zasłużona nagroda MVP. Od początku do końca meczu pokazała to, z czego ją znamy i lubimy – komplementowała swoją zawodniczkę Bożena Karkut. W drugiej odsłonie spotkania Zagłębie Lubin zdominowało przebieg wydarzeń na parkiecie – w bramce dobrze spisywała się Monika Wąż, a z drugiej linii bramkę rywalek bombardowała Patrycja Świerżewska. Nie zawodziły również skrzydłowe – obok Kingi Grzyb, drugą najskuteczniejszą zawodniczką Zagłębia Lubin była Adrianna Górna (7 bramek). Teraz lubinianki czekają dwa mecze z MKS-em Perłą Lublin. Najpierw na zakończenie sezonu PGNiG Superligi Kobiet, a później w finale PGNiG Pucharu Polski. – Cieszę się z tego zwycięstwa, ale tak naprawdę musimy sobie powiedzieć, że niedługo dwumecz MKS Perłą Lublin i już musimy się szykować do tych spotkań – zakończyła Bożena Karkut, trenerka Zagłębia Lubin.

Dolnośląskie trio?

Istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłym sezonie w PGNiG Superlidze Kobiet będą występować trzy zespoły z województwa dolnośląskiego. W podwarszawskich Markach sportowy awans do tych rozgrywek wywalczyły bowiem piłkarki ręczne MKS-u Karkonosze Jelenia Góra, które pokonały Suzuki Koronę Kielce 30:29 (15:17).  Oba zespoły przystępujące do tego meczu miały w swoich szeregach bardzo doświadczone zawodniczki jak Marta Rosińska czy Magdalena Skowrońska w zespole z Kielc oraz Joanna Załoga, Agnieszka Kowalska, Sabina Kobzar i Izabela Prudzienica reprezentujące drużynę z Jeleniej Góry. W pierwszej połowie meczu bliższe zwycięstwa były piłkarki ręczne Suzuki Korony Handball, jednak w drugiej części spotkania jeleniogórzanki najpierw odrobiły straty, a potem wyszły na prowadzenie. Na sześć minut przed końcem, po bramce Joanny Załogi, to Karkonosze miały dwie bramki więcej na swoim koncie. W decydującym momencie celnie rzuciła Sabina Kobzar, a trafienie rywalek na samym końcu nie miało już wpływu na końcowy wynik. Podopieczne Dili Samadovej pokonały rywalki i zapewniły sobie sportowy awans do PGNiG Superligi Kobiet. Czy w niej zagrają? Trzeba spełnić wymagania licencyjne m.in. budżet w wysokości 1 miliona złoty netto. Jeśli nie będzie to możliwe, to przyznana może zostać dzika karta – jeśli chętnych będzie więcej niż wolnych miejsc, to zostanie przeprowadzona aukcja, czyli przetarg, a więc kto zapłaci więcej. Kluby mają czas na uzupełnienie dokumentów licencyjnych do końca maja, a skład ligi powinien być znany najpóźniej w drugiej połowie czerwca.

PIĄTEK

ZAGŁĘBIE LUBIN – EUROBUD JKS JAROSŁAW 35:26 (17:16)

ZAGŁĘBIE: Wąż, Maliczkiewicz, Drzemicka - Grzyb 11, Górna 7, Świerżewska 5, Galińska 3, Drabik 2, Kochaniak 2, Matieli 2, Milojević 1, Noga 1, Zawistowska 1, Hartman, Stanisławczyk.

EUROBUD: Szczurek, Ciąćka - Matuszczyk 6, Kozimur 5, Zimny 4, Żukowska 4, Parandi 2, Pietras 2, Mikosz 1, Niesciaruk 1, Donets, Guziewicz, Strózik.

SOBOTA

START ELBLĄG – KPR GMINY KOBIERZYCE 25:28 (11:13)

EKS: Kepesidou, Pająk – Agović 6, Szczepanik 4, Pękala 1, Rancić, Gędłek 2, Stapurewicz 3, Choromańska 1, Bojicić 6, Waga 1

KPR: Kowalczyk, Zima – Jakubowska 7, Kucharska, Ilnicka, Tomczyk 1, Buklarewicz 3, Janas 4, Wiertelak 5, Ważna 3, Ivanović, Koprowska, Despodovska 5, Wicik.

MKS KARKONOSZE JELENIA GÓRA – SUZUKI KORONA HANDBALL KIELCE 30:29 (15:17)

MKS: Prudzienica, Wierzbicka - Załoga 10, Kowalska 8, Kobzar 5, Szramik 4, Bielecka 1, Klimaszewska 1, Muras 1 oraz Wojtas.

KORONA: Hibner, Szplit - Rosińska 11, Gliwińska 7, Zimnicka 3, Młynarska-Papaj 2, Skowrońska 2, Jach 2, Kędzior 2, Piwowarczyk, Czekala.

Wyniki pozostałych meczów 27. serii (21-23.05): Ruch Chorzów – MKS Perła Lublin 25:33 (11:16), Młyny Stoisław Koszalin – Piotrcovia Piotrków Tryb. ??:?? (??:??).

8. Ruch Chorzów             26        10        655:860

Następne mecze (27-30.05): Chorzów – Piotrków Tryb., Jarosław – Elbląg, Piotrków Tryb. – Chorzów, Kobierzyce – Koszalin, Lublin – Lubin.

DAMIAN ORŁOWICZ

Miedź w blasku złota!

Podopieczne Bożeny Karkut pewnie pokonały w piątek Start Elbląg i na cztery kolejki przed zakończeniem sezonu PGNiG Superligi Kobiet zapewniły sobie drugie w historii klubu mistrzostwo Polski!

Derby na wagę srebra?

Po niezwykle emocjonującym meczu KPR Gminy Kobierzyce pokonał w serii rzutów karnych Zagłębie Lubin. Podopieczne Bożeny Karkut musiały zatem odłożyć świętowanie mistrzostwa Polski o kilka dni, natomiast zespół prowadzony przez Edytę Majdzińską dzięki sobotniemu zwycięstwu przybliżył się do zajęcia drugiego miejsca w PGNiG Superlidze Kobiet.

Krok od mistrzostwa

Zagłębie Lubin już w najbliższy weekend może cieszyć się ze zdobycia tytułu mistrza Polski! A może to zapewnić im zwycięstwo w najbliższych dolnośląskich derbach rozgrywanych w Kobierzycach.

Walka trwa dalej

Zwycięstwo wrocławskich szczypiornistów w starciu z Siódemką Miedzią Legnica pozwoliło im pozostać w walce o końcowe zwycięstwo w I lidze mężczyzn gr. B.