Polska ósmą drużyną mistrzostw świata

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 16 września 2019

Mistrzostwa świata w koszykówce dobiegły końca. Polscy koszykarze przekroczyli wszelkie oczekiwania, kończąc turniej w najlepszej ósemce. Mistrzem globu została Hiszpania.

Ósma reprezentacja świata w komplecie (archiwum PZKosz)

Polscy reprezentanci zakończyli drugą rundę na 2. miejscu. To oznaczało, że w ćwierćfinałach trafimy na 1. drużynę z grupy I, czyli Hiszpanię, która niespodziewanie pokonała w ostatnim grupowym spotkaniu Serbię. Rywal wydawał się na tamten moment pozornie „osiągalny”. Jak się później okazało, graliśmy z przyszłymi mistrzami świata. W starciu z faworytami, Polacy zaprezentowali solidną i dojrzałą koszykówkę. W porównaniu z ubiegłym meczem z Argentyną, znacznie ograniczyli straty i poprawili jakość konstruowania akcji. Niestety rywale okazali się zwyczajnie mocniejsi. Przez całe spotkanie utrzymywali kilka punktów przewagi, wygrywając 90:78. W czwartej kwarcie Polacy jednak mocno zagrozili Hiszpanom, niwelując w pewnym momencie stratę do zaledwie czterech oczek. Decydujące okazały się dwie trójki Rickiego Rubio, który zachował zimną krew i odparł natarcie Polaków.

Z podniesioną głową

Kolejnym rywalem kadry Mike’a Taylora była reprezentacja Czech. Zespół, który podobnie jak Polska był uważany za prawdziwą rewelację turnieju. Czesi po drodze do ćwierćfinału pokonali mocną Turcję (która przegrała z USA zaledwie jednym punktem), Brazylię oraz pośrednio wyrzucili z mistrzostw Grecję Giannisa Antetokounmpo (MVP sezonu regularnego w NBA). Kluczowa była w tym postawa ich lidera, Tomasa Satoranskiego. Zawodnik Chicago Bulls był jednym z najlepszych zawodników turnieju. Imponował wszechstronnością, rozdawał efektowne podania i czyścił tablicę. Przebieg spotkania z naszymi południowymi sąsiadami nieco przypominał te z Hiszpanią. Polacy trzymali się blisko rywali aż do czwartej kwarty, w której to Czechy przechylili losy zwycięstwa na swoją stronę. Zabrakło naprawdę niewiele.