Przed Tour de Pologne

Monika Pelc, poniedziałek, 30 lipca 2018

Już w najbliższą sobotę wystartuje 75. Tour de Pologne. Tegoroczny wyścig będzie wyjątkowy, bo organizowany 90 lat po tym, jak po raz pierwszy wystartował nasz narodowy tour. Dodatkowo będzie on kolarską formą świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na starcie staną dwie polskie ekipy, które otrzymały dziką kartę: CCC Sprandi Polkowice oraz Reprezentacja Polski.

avatar
Już w najbliższą sobotę rusza 75. edycja Tour de Pologne

Trochę historii

Pierwsza edycja Biegu Kolarskiego Dookoła Polski (taka nazwa wtedy obowiązywała) wystartował w 1928 roku. Rozgrywany był w dniach 7-11 wrześńia, a na starcie stanęło 71 kolarzy. Zawodnicy do pokonania mieli 1500 km. Najlepszy okazał się Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarskiego. Do wybuchu II wojny światowej rozegrano jeszcze cztery edycje. Te pierwsze edycje znacznie różniły się od dzisiejszych, kolarze często zmagali się z etapami o długości 300 km! W 1947 roku wyścig został reaktywowany. Ta edycja okazała się najkrótszą w całej historii touru. Trasa mierzyła zaledwie 606 km, podczas gdy dziś kolarze przejeżdżają ok. 1200 km. 

 

Najdłuższa trasę zawodnicy musieli pokonać natomiast w 1953 roku – 2311 km. Przez lata wyścig rozgrywany był w cieniu Wyścigu Pokoju, a kolejni organizatorzy nie byli w stanie nadać mu odpowiedniej rangi. W 1993 roku organizacją Tour de Pologne zajął się Czesław Lang i kolejne lata to wielki rozkwit wyścigu dookoła Polski. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour. Zaczną w Krakowie Przez kilka lat wyścig kończyła jazda indywidualna na czas rozgrywana w Krakowie. Od dwóch lat rywalizacja nie kończy się, a zaczyna w dawnej stolicy Polski. Tak będzie i tym razem. Kolarze do pierwszego etapu wystartują z krakowskiego rynku i pokonywać będą rundy w Krakowie. 
Zafiniszują na krakowskich Błoniach. Kolejne etapy będą przeznaczone dla sprinerów. W niedzielę będzie finisz w Katowicach, a w poniedziałek (06.08) w Zabrzu. Czwartego dnia wjeżdżamy w góry. Kolarze wystartują w Jaworznie, a metę osiągną w Szczyrku. Piątego dnia meta będzie Bielsku-Białej. Ostatnie dwa etapu to już typowo górska rywalizacja w okolicach Zakopanego oraz Bukowiny Tatrzańskiej. O co powalczą kolarze? Tradycyjnie już lider kwalifikacji generalne założy żółtą koszulkę sponsora głównego, którym w tym roku jest firma Carrefour. Najlepszy „góral” założy różowy trykot Taurona. Najlepszemu sprinterowi przypadnie biała koszulka Hyundaia, a najaktywniejszemu zawodnikowi granatowa Lotto. Ponadto, zwycięzca 75. Tour de Pologne UCI World Tour otrzyma 
wyjątkową nagrodę – rzeźbę zaprojektowaną i wykonaną przez włoskiego artystę Mirko Dematte. Mirko Dematte współpracuje z Tour de Pologne od kilku lat, tworząc wyjątkowe trofea specjalnie dla najlepszych kolarzy wyścigu. Nie inaczej będzie w tym roku, a rzeźba zaprojektowana przez włoskiego artystę ma wymiar szczególny – nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 90 urodzin Tour de Pologne. 

 

Najdłuższa trasę zawodnicy musieli pokonać natomiast w 1953 roku – 2311 km. Przez lata wyścig rozgrywany był w cieniu Wyścigu Pokoju, a kolejni organizatorzy nie byli w stanie nadać mu odpowiedniej rangi. W 1993 roku organizacją Tour de Pologne zajął się Czesław Lang i kolejne lata to wielki rozkwit wyścigu dookoła Polski. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, od 2009 do UCI World Ranking, od 2011 do UCI World Tour.

Zaczną w Krakowie

Przez kilka lat wyścig kończyła jazda indywidualna na czas rozgrywana w Krakowie. Od dwóch lat rywalizacja nie kończy się, a zaczyna w dawnej stolicy Polski. Tak będzie i tym razem. Kolarze do pierwszego etapu wystartują z krakowskiego rynku i pokonywać będą rundy w Krakowie. Zafiniszują na krakowskich Błoniach. Kolejne etapy będą przeznaczone dla sprinerów. W niedzielę będzie finisz w Katowicach, a w poniedziałek (06.08) w Zabrzu. Czwartego dnia wjeżdżamy w góry. Kolarze wystartują w Jaworznie, a metę osiągną w Szczyrku. Piątego dnia meta będzie Bielsku-Białej. Ostatnie dwa etapu to już typowo górska rywalizacja w okolicach Zakopanego oraz Bukowiny Tatrzańskiej. O co powalczą kolarze? Tradycyjnie już lider kwalifikacji generalne założy żółtą koszulkę sponsora głównego, którym w tym roku jest firma Carrefour. Najlepszy „góral” założy różowy trykot Taurona. Najlepszemu sprinterowi przypadnie biała koszulka Hyundaia, a najaktywniejszemu zawodnikowi granatowa Lotto. Ponadto, zwycięzca 75. Tour de Pologne UCI World Tour otrzyma wyjątkową nagrodę – rzeźbę zaprojektowaną i wykonaną przez włoskiego artystę Mirko Dematte. Mirko Dematte współpracuje z Tour de Pologne od kilku lat, tworząc wyjątkowe trofea specjalnie dla najlepszych kolarzy wyścigu. Nie inaczej będzie w tym roku, a rzeźba zaprojektowana przez włoskiego artystę ma wymiar szczególny – nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 90 urodzin Tour de Pologne. 

Polacy na starcie

W tym roku polscy kibice po raz kolejny będą mieli szansę kibicować Reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach pojadą przede wszystkim reprezentanci polskich ekip. Wibatech Merx 7R reprezentować będą Marek Rutkiewicz i Maciej Paterski. Z Huromu pojadą Jakub Kaczmarek oraz Kamil Zieliński. Ekipę Voster reprezentować będą Michał Podlaski oraz Adam Stachowiak. Skład uzupełni Karol Domagalski z brytyjskiego teamu One Pro Cycling. Na starcie 75. Tour de Pologne stanie również CCC Sprandi Polkowice. Ekipa nie podała jeszcze oficjalnego składu, ale jak przyznaje prezes Robert Krajewski, w składzie z pewnością nie zabraknie: Łukasza Owsiana, Jana Tratnika, Amaro Antunesa, Pawła Cieślika. Nie znamy jeszcze listy startowej, dlatego trudno jest powiedzieć, czy w ekipach WT znajdą się jakieś polskie nazwiska. Wierzymy, że tak będzie i że będziemy mieli za kogo ściskać kciuki, a jednocześnie cieszyć się z sukcesów naszych kolarzy na polskiej ziemi.

OSZ


UWAGA KONKURS!!!

Odpowiedz na pytania i wygraj gadżety Tour de Pologne, w których skład wchodzi m.in. biografia Czesława Langa!!! 

Odpowiedzi wyślij na adres redakcja@slowosportowe.pl 

1. W którym roku Czesław Lang przejął organizację narodowego touru?

2. W którym roku zwycięzcą wyścigu został Rafał Majka?

3. Ile w sumie kilometrów przejadą uczestnicy 75. edycji Tour de Pologne?


źródło: SS nr 30


Proste pytanie: 5 + 10 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.