Rozmowa z Marcinem Ściślakiem, trenerem-koordynatorem Sekcji Piłki Siatkowej KS AZS-AWF Wrocław

Arkadiusz Barski, poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Sekcja Piłki Siatkowej KS AZS-AWF Wrocław zaledwie od czterech lat uczestniczy w regularnych rozgrywkach. W tym czasie „Akademiczki” dobiły do dolnośląskiej czołówki i przecierają szlak do najlepszych drużyn w kraju. – Każdy kolejny sezon jest dla nas bardziej udany. Nasze kadetki po raz pierwszy w historii awansowały do półfinału mistrzostw Polski, a młodziczki powalczą o awans do tego grona pod koniec kwietnia – mówi trener-koordynator wrocławskiego klubu, Marcin Ściślak. 

avatar

Jak zmieniła się sekcja przez pięć ostatnich lat?
Marcin Ściślak: – Rozpoczynaliśmy funkcjonowanie od grup naborowych. W kolejnym roku zgłosiliśmy do rozgrywek młodziczki, a w kolejnym kadetki. Jednocześnie pojawił się pierwszy sukces – brązowy medal mistrzostw Dolnego Śląska i awans do ćwierćfinału mistrzostw Polski młodziczek. Natomiast drugi sezon występów kadetek przyniósł srebro w Lidze Dolnośląskiej i awans do 1/4 mistrzostw Polski. W zeszłym sezonie zadebiutowaliśmy w III lidze seniorek, którą wygraliśmy. No i w końcu w sezonie, który powoli dobiega końca, mieliśmy w regularnych rozgrywkach cztery zespoły. Młodziczki wywalczyły trzecie miejsce na Dolnym Śląsku i awansowały do ćwierćfinałów mistrzostw Polski. W Dolnośląskiej Lidze Kadetek, jako jedyny klub w województwie, mieliśmy dwie drużyny. Rocznik 2001/2002 zajął drugie miejsce w tych rozgrywkach, rocznik 2002 był trzeci. Następnie połączyliśmy te dwa zespoły w jeden, który w ćwierćfinale mistrzostw Polski zajął drugie miejsce i awansował do półfinału mistrzostw kraju. To nasz kolejny wielki sukces, przejście kolejnego etapu. Teraz możemy stawiać sobie kolejne cele. Jesienią chcemy zgłosić zespół juniorek do Ligi Dolnośląskiej. Ponadto w rozgrywkach o mistrzostwo województwa wystartują kadetki i dwa zespoły młodziczek.
A co z rozgrywkami seniorskimi?
– W III lidze kobiet młodym zespołem złożonym z kadetek, juniorek i trzech seniorek zajęliśmy trzecie miejsce. Plany są takie, że w przyszłym roku chcielibyśmy powalczyć o II ligę kobiet budując zespół składający się z najlepszych kadetek i juniorek.
Ile zawodniczek i zawodników trenuje dziś w sekcji?
– Pierwszy raz, kiedy daliśmy ogłoszenie o naborach, zgłosiło się 18 dziewcząt i chłopców. Nas trenerów było czterech, mieliśmy trzy sektory w hali wielofunkcyjnej, więc pełen komfort pracy. Po kilku miesiącach uzbierało się już 70 osób na treningach. W 2014 roku po organizowanych w Polsce, m.in. we Wrocławiu mistrzostwach świata w siatkówce mężczyzn do sekcji zapisało się kolejnych 70 osób. Wszystko to na fali wzrostu zainteresowania siatkówką po wielkiej imprezie. Tak działają sukcesy reprezentacji. W tej chwili trenuje u nas prawie 200 dziewcząt i chłopców, począwszy od uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej aż po licealistki. Z tego 55 zawodniczek jest w Szkole Mistrzostwa Sportowego Junior we Wrocławiu. Dodatkowo współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 25 we Wrocławiu, tam jest klasa IV dziewcząt i chłopców. A kolejny rok szkolny i kolejne wyzwania przed nami. Chcemy aby w SMS Junior naukę rozpoczęły siatkarki z klas IV, V i VI. Testy sprawnościowe dla kandydatów właśnie się rozpoczynają.

Rozmawiał
ŁUKASZ HARAŹNY

Więcej w aktualnym wydaniu "Słowa Sportowego".


źródło: brak danych


Proste pytanie: 10 + 2 =


Komentarze:
  • nickname:
    8 miesięcy temu
E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
advertisment
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.
advertisment