Rusza siatkarska TAURON 1. Liga Mężczyzn!

Siatkarze Gwardii Wrocław już dziś rozegrają inauguracyjne spotkanie TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Drużyna Krzysztofa Janczaka do startu sezonu przygotowuje się od 3 sierpnia i to właśnie ona, ponad pół roku po ostatnim meczu na zapleczu PlusLigi, otworzy sezon 2020/2021.

Przypomnijmy, że decyzją Polskiej Ligi Siatkówki KRISPOL 1. Liga Mężczyzn (bo taką nazwę nosiły wcześniej rozgrywki) została zakończona bez przyznania tytułu mistrza. Siatkarze nie zdążyli rozegrać całej fazy zasadniczej, dlatego kolejność zespołów w tabeli ustalono na podstawie tego, jak wyglądała ona 14 marca. Tym samym Gwardia Wrocław ulokowała się na 5. miejscu w zmaganiach o wejście do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

#NowaOdsłonaGwardii

Ostatni sezon był dla wrocławskiego klubu niezwykle intensywny. Zainicjowany przez Kajetana Maćkowiaka i Łukasza Tobysa projekt #NowaOdsłonaGwardii jeszcze mocniej pchnął zespół w kierunku, o którym włodarze i trenerzy mówią od początku – w kierunku PlusLigi. Zmiany marketingowe objęły przekształcenie logo drużyny i strony internetowej. Klub zyskał kilku partnerów i sponsora tytularnego. Gwardziści na stałe zagościli też w hali Orbita, do której sukcesywnie przyciągali coraz więcej kibiców. – Wykrystalizowała się fajna grupa ludzi, idziemy w jednym kierunku, w stronę profesjonalizacji na najwyższym poziomie – podkreśla Łukasz Tobys, prezes Gwardii Wrocław. – Marketingowo również jesteśmy wzorem, z którego czerpią inni pierwszoligowcy, a my możemy z podniesionym czołem rywalizować z klubami z PlusLigi. Pandemia zawiesiła naszą współpracę z KFC, choć od kilku lat wspólne działania układały się dobrze. Wiemy jednak, jaka jest obecnie rzeczywistość. Sami dostaliśmy mocny cios, z którego staraliśmy się wykaraskać, i to dodatkowo pomagając przy tym innym. Zbiórka dla wrocławskiego szpitala na Koszarowej przyniosła prawie milion złotych dla tych, którzy ratowali ludzi, nie patrząc na siebie. To było ważne, że zjednoczyliśmy wrocławskie środowisko sportowe. Teraz chcemy wrócić i nadal realizować swoje cele, po półrocznej przerwie bez ligowej gry w siatkówkę. Zarówno cele społeczne, coraz mocniej popularyzując siatkówkę we wrocławskiej społeczności, jak i sportowe, walcząc o PlusLigę. Na nią Wrocław i Gwardia sobie zasłużyły!

Jeszcze nowsza Gwardia

Ambitne plany wrocławskiego klubu nie zmieniają się, mimo przebudowy drużyny. Z klubem po ostatnim sezonie pożegnało się aż 10 graczy. Całkowicie wymieniono rozgrywających (Jakuba Nowosielskiego i Łukasza Sternika) i atakujących (Kacpra Wnuka, Macieja Cierniaka i Marcela Gromadowskiego). W nowej ekipie kibice Gwardii nie zobaczą już także środkowych: Jędrzeja Kaźmierczaka i Jędrzeja Maćkowiaka oraz przyjmujących: Mateusza Paszkowskiego, Macieja Lewickiego i Peetu Makinena. – Powody korekt w składzie były różne. Pierwszy przykład, Kuba Nowosielski. Ja dalej bardzo chciałem z nim współpracować, ale skoro pojawiła się oferta z PlusLigi, a on chciał spróbować swoich sił, nie chcieliśmy mu robić problemów w zrobieniu kolejnego kroku – mówi trener Gwardii Wrocław Krzysztof Janczak. – Teraz nasz skład jest bardziej konkurencyjny niż w poprzednim sezonie. Moim zdaniem mocniejszy, ale czy faktycznie tak jest, pokażą wyniki osiągane w ligowej rywalizacji.

Trzon drużyny w postaci sztabu szkoleniowego i graczy gwarantujących stabilne przyjęcie został zachowany. Trenerem wrocławskich siatkarzy pozostanie Krzysztof Janczak, któremu pomagać będzie Stanisław Szewczyk. Barw Gwardii Wrocław wciąż będą bronić przyjmujący: Łukasz Lubaczewski i Krzysztof Gibek oraz libero: Adrian Mihułka i Krzysztof Kołtowski. W klubie zostają również dwaj środkowi: Błażej Szymeczko i Arkadiusz Olczyk, który drugi rok z rzędu będzie pełnić rolę kapitana zespołu.

„Mózgiem” ekipy z Dolnego Śląska, a więc jej pierwszym rozgrywającym, będzie Mateusz Biernat. 28-latek ostatnie 4 lata spędził w czeskiej lidze, gdzie w 2019 roku, wraz z Duklą Liberec, został wicemistrzem kraju. Zmiennikiem Biernata będzie Paweł Malicki, który do tej pory najczęściej pojawiał się na parkietach drugoligowych. Na prawym skrzydle zagra Damian Wierzbicki – najlepszy atakujący i punktujący zeszłorocznych rozgrywek 1. ligi. O wyjściową szóstkę będzie rywalizował z Mateuszem Frącem, równie doświadczonym zawodnikiem zaplecza PlusLigi. Do pary Szymeczko – Olczyk dołączy mistrz 1. ligi z AZS Częstochowa (2018) – Mateusz Siwicki. Środkowy ostatni sezon spędził w innym częstochowskim klubie – Exact Systems Norwidzie, w którym był podstawowym graczem. Czwartym zawodnikiem na tej pozycji w Gwardii Wrocław będzie 16-letni wychowanek klubu Oskar Pienik, który w błyskawicznym tempie przeszedł drogę od młodzika do juniora, a następnie siatkarza seniorskiej drużyny. Przyjęcie uzupełni Bartosz Pietruczuk, który występował z Mateuszem Biernatem w czeskim Libercu oraz Tytus Nowik – przedstawiciel gwardyjskiej Akademii i świeżo upieczony brązowy medalista mistrzostw Europy U18.

– Chyba nie chciałbym, żeby w drużynie był jeden lider wiodący przez cały sezon – wyjaśnia Janczak. – Dużo bardziej życzyłbym sobie, żeby każde spotkanie kreowało kogoś nowego. Żeby drużyna mogła liczyć na to, że danego dnia to kolega był najpewniejszym punktem, pociągając za sobą resztę. Taki scenariusz to też zdecydowanie trudniejsze wyzwanie dla przeciwnika. Dlatego oby we Wrocławiu w każdym meczu znalazł się ktoś, kto zostanie bohaterem.

Owocne przygotowania

Po zgrupowaniu w Borowicach i treningach wewnątrz drużyny Gwardziści rozpoczęli okres sparingowy. Zagrali w tym czasie łącznie 10 spotkań, z czego przegrali zaledwie trzy. Na sam początek zespół Krzysztofa Janczaka zmierzył się z jedyną dolnośląską drużyną występującą w PlusLidze – Cuprum Lubin. I choć oba mecze padły łupem Miedziowych (4:1 i 4:0), wrocławianie nie oddawali punktów łatwo. Kolejnymi sparingpartnerami Gwardii Wrocław były zespoły z pierwszej i drugiej ligi i dopiero po czterech z rzędu zwycięstwach siatkarzy Krzysztofa Janczaka (3:0 z STS Olimpią Sulęcin, 3:0 z UKS Mickiewiczem Kluczbork, 3:2 z KS Bester Bielawianką Bielawa i 3:2 z WKS Sobieskim Żagań), musieli oni uznać wyższość przeciwników. Przegrana z BKS Visłą Bydgoszcz (1:2) była jednak w pewnym sensie wypadkiem przy pracy, ponieważ po tym meczu Gwardziści wrócili na zwycięskie tory. W kolejnych starciach pokonali zespół z Wrześni (3:0) i ponownie siatkarzy z Sulęcina (2:1). Wrocławianie mierzyli się też u siebie z byłym klubem Mateusza Biernata, czeskim VK Ostrava (4:1). – W poprzednim sezonie nic nie wygraliśmy w okresie przygotowawczym, a w rozgrywkach było zupełnie inaczej – przypomina szkoleniowiec Gwardzistów. –  Teraz za to wygrywaliśmy, ale na pewno było widać sporo mankamentów, które konsekwentnie poprawialiśmy na treningach. Niwelując swoje błędy staramy się, żeby nasza gra wyglądała coraz lepiej. W sumie w okresie sparingowym Gwardia Wrocław wróciła do stolicy Dolnego Śląska z dwoma pucharami: za zwycięstwo w V Memoriale im. Ryszarda Tuszyńskiego i wygraną w turnieju w Miliczu. W Sulęcinie wrocławianie zajęli drugie miejsce.

– W sezonie 2020/21 chcemy sprawić niespodziankę. Na pewno, jeśli będziemy wysoko i trzeba będzie dołożyć jakiś element, żeby być przed konkurencją, zaryzykujemy – podkreśla Łukasz Tobys.

Skład Gwardii Wrocław

ROZGRYWAJĄCY: Mateusz Biernat, Paweł Malicki

ATAKUJĄCY: Damian Wierzbicki, Mateusz Frąc

ŚRODKOWI: Błażej Szymeczko, Oskar Pieknik, Mateusz Siwicki, Arkadiusz Olczyk

PRZYJMUJĄCY: Łukasz Lubaczewski, Bartosz Pietruczuk, Krzysztof Gibek, Tytus Nowik

LIBERO: Adrian Mihułka, Krzysztof Kołtowski

Sztab szkoleniowy: Trener: Krzysztof Janczak, II trener: Stanisław Szewczyk, Fizjoterapeuta: Filip Zając, Statystyk: Stanisław Szewczyk

TERMINARZ MECZÓW 2020/2021 (daty mogą ulec zmianie):

22.09.2020 Gwardia Wrocław – AZS AGH Kraków

26.09.2020 Exact Systems Norwid Częstochowa – Gwardia Wrocław

10.10.2020 BAS Białystok – Gwardia Wrocław

17.10.2020 Gwardia Wrocław – Polski Cukier Avia Świdnik

24.10.2020 BKS Visła Bydgoszcz – Gwardia Wrocław

31.10.2020 Gwardia Wrocław – LUK Politechnika Lublin

08.11.2020 Gwardia Wrocław – KPS Siedlce (mecz 3. kolejki)

14.11.2020 Gwardia Wrocław – MCKiS Jaworzno

21.11.2020 KRISPOL Września – Gwardia Wrocław

28.11.2020 Gwardia Wrocław – BBTS Bielsko-Biała

05.12.2020 Lechia Tomaszów Mazowiecki – Gwardia Wrocław

12.12.2020 Gwardia Wrocław – Mickiewicz Kluczbork

19.12.2020 Gwardia Wrocław – Olimpia Sulęcin

30.12.2020 ZAKSA Strzelce Opolskie – Gwardia Wrocław

06.01.2021 AZS AGH Kraków – Gwardia Wrocław

09.01.2021 Gwardia Wrocław – Exact Systems Norwid Częstochowa

16.01.2021 KPS Siedlce – Gwardia Wrocław

23.01.2021 Gwardia Wrocław – BAS Białystok

30.01.2021 Polski Cukier Avia Świdnik – Gwardia Wrocław

03.02.2021 Gwardia Wrocław – BKS Visła Bydgoszcz

06.02.2021 LUK Politechnika Lublin – Gwardia Wrocław

27.02.2021 MCKiS Jaworzno – Gwardia Wrocław

03.03.2021 Gwardia Wrocław – KRISPOL Września

06.03.2021 BBTS Bielsko-Biała – Gwardia Wrocław

13.03.2021 Gwardia Wrocław – Lechia Tomaszów Mazowiecki

20.03.2021 Mickiewicz Kluczbork – Gwardia Wrocław

27.03.2021 Olimpia Sulęcin – Gwardia Wrocław

31.03.2021 Gwardia Wrocław – ZAKSA Strzelce Opolskie

ANNA GŁOMBEK

Nieudany start #VolleyWrocław

Wrocławskie siatkarki rozpoczęły sezon TAURON Ligi 2020/2021 wyjazdowym meczem z Developresem SkyRes Rzeszów. Mimo nawiązania walki w pierwszym secie, zespół Wojciecha Kurczyńskiego przegrał 1:3 (25:21, 22:25, 17:25, 25:27), a najlepszą zawodniczką spotkania wybrano atakującą gospodyń, Kierę Van Ryk.

Czesi są tacy jak my, ale mają droższy chleb

W miniony poniedziałek ruszyły przygotowania do sezonu w KFC Gwardii Wrocław. Podopieczni trenera Krzysztofa Janczaka najpierw spotkali się na siłowni, a w środę pojechali na obóz treningowy do Borowic.

#Volley Wrocław srebrny w PreZero Grand Prix

Zakończyły się pierwsze historyczne rozgrywki cyklu PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. W kobiecych zmaganiach złoty medal trafił do ekipy KS Pałacu Bydgoszcz, srebrny do dolnośląskiego #VolleyWrocław, a na najniższym stopniu podium stanęły siatkarki Grot Budowlanych Łódź.

Dwa zwycięstwa na otwarcie sezonu

Dla siatkarskich kibiców w końcu nadszedł upragniony moment. W środę reprezentacja Polski mężczyzn rozegrała swój pierwszy mecz po przerwie spowodowanej koronawirusem.

Używamy plików cookie na naszej stronie do personalizowania treści i reklam, analizowania ruchu na stronie, zapewniania funkcji mediów społecznościowych oraz udostępniania informacji naszym partnerom o sposobie w jakim korzystasz z naszej strony. Sposób przechowywania cookie możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.

Przeczytaj naszą Politykę prywatności oraz informacje RODO.

Zamknij