Skarb Kibica Gwardii Wrocław

Monika Pelc, wtorek, 10 września 2019

Już w tym tygodniu rusza pierwsza kolejka KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn w piłce siatkowej. Nasz dolnośląski przedstawiciel – Gwardia Wrocław – swoje inauguracyjne spotkanie sezonu 2019/2020 rozegra w sobotę, 14 września w Jaworznie. Poniżej prezentujemy kilka informacji, które powinien znać każdy kibic Gwardzistów.

avatar

W czasie tegorocznych wakacji we wrocławskim klubie zaszło sporo zmian. Nowa hala, nowa siedziba klubu, nowe logo. Ta sama pozostała tylko nazwa i marzenia o grze w najwyższej klasie rozgrywkowej.


Tradycja i nowoczesność

 
Od kiedy tylko sięga się pamięcią, Gwardziści zawsze byli związani z halą przy ulicy Krupniczej 15. Jednak nic nie może wiecznie trwać, jak to śpiewała Anna Jantar. Pod koniec zeszłego sezonu pojawiły się problemy z grą w obiekcie i w rezultacie drużyna stała się „bezdomna”. Patrząc z perspektywy czasu, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo nowy dom jest dużo bardziej przestronny i mieści zdecydowanie więcej kibiców. A to bardzo ważna kwestia w kontekście chęci awansu klubu na plusligowe boiska. Mowa oczywiście o hali Orbita, w której siatkarze będą rozgrywać mecze domowe. Wszystko za sprawą projektu „Tanie granie”, zakładającego darmowy wynajem hali na mecze wrocławskich drużyn. Również siedziba klubu została przeniesiona. W połowie sierpnia kibice po raz pierwszy zobaczyli nowe logo klubu. Zupełnie inne niż jego poprzednia wersja. Przede wszystkim zrezygnowano ze złota. Aktualne jest dużo bardziej nowoczesne, co ma symbolizować powiew nowości i zupełnie innej jakości w drużynie, która mierzy naprawdę wysoko. Równocześnie zachowane zostały barwy Gwardzistów, czyli biały, niebieski i czerwony. W dolnej części logo zostały umieszczone trzy gwiazdy. Są one symbolem trzech zwycięstw w mistrzostwach Polski (w latach 1979/1980, 1980/1981, 1981/1982). Razem ze zmianą logo została zmieniona szata graficzna strony internetowej.


Partnerzy w boju


Gwardia Wrocław jest szeroko otwarta na współpracę. Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że klub połączy siły z... Panthers Wrocław. Brzmi interesująco, bo cóż wspólnego na pierwszy rzut oka może mieć siatkówka z futbolem amerykańskim? Prezesi obu drużyn przekonują, że naprawdę wiele i już niedługo wszyscy mają się o tym przekonać. Pod koniec września zaplanowano pierwsze wspólne działania. – Siatkówka i futbol amerykański pasują do siebie świetnie. To dwa efektowne sporty, a na meczach oglądamy na trybunach całe rodziny, które świetnie się bawią. Dzięki naszej współpracy możemy dać kibicom wydarzenia sportowe organizowane przez praktycznie całe 12 miesięcy – mówi prezes Panthers Wrocław Michał Latoś. Rzeczywiście, bo gdy siatkarska liga zmierza ku końcowi, wtedy rozpoczyna się sezon futbolistów. Wcześniej klub poinformował o nawiązaniu współpracy z Aquaparkiem Wrocław, w którym zawodnicy budują swoją siłę i ćwiczą motorykę. Wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentować się w nadchodzącym sezonie KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn. Poza tym sponsorami wrocławskich siatkarzy są sklep z asortymentem strzeleckim i outdoorowym Militaria.pl oraz popularna sieć gastronomiczna KFC.


Plany i aspiracje


W Gwardii cel na przyszłe dwa sezony został jasno określony: awans do PlusLigi. Za Gwardzistami nieco ponad miesiąc wyczerpujących treningów, ale forma na ten moment niestety jeszcze nie zachwyca. Gwardziści rozegrali już kilka sparingów oraz wystąpili w Memoriale Ryszarda Tuszyńskiego we Wrześni. Mimo niezbyt udanych występów, trener nie wydaje się zaniepokojony. – Ja inaczej podchodzę do sparingów. One nie służą do tego, żeby wygrywać. Są po to, by zobaczyć, na co każdego z zawodników stać, żeby odkryć, w czym tkwi problem. Tak się złożyło, że na razie te mecze przegrywamy. Natomiast też trzeba się zastanowić, na jakim etapie przygotowań są inne drużyny. My byliśmy w bardzo trudnym momencie. Trenowaliśmy bardzo sumiennie, długo i mocno. Jeśli więc dobrze to obliczyłem, pierwszy objaw naszej formy ma przyjść dopiero na ligę – mówił Krzysztof Janczak, pierwszy trener zespołu. On sam bardzo się cieszy, że wrócił do pracy z siatkarzami po kilkuletniej przerwie spędzonej na szkoleniu grup młodzieżowych. – Przestawienie się z powrotem na seniorów nie sprawiło mi żadnego problemu. Przeszło to płynnie. Zresztą stwierdziłem, że muszę robić to, do czego jestem stworzony. Zobaczymy, czy tak samo będę mówił po sezonie – śmieje się były siatkarz Gwardii. – Naprawdę bardzo lubię tę pracę i zawsze daję z siebie 100%. Wracam po trzyletnim rozbracie z seniorami i jestem bardzo zadowolony – dodaje. Spytany o oczekiwania względem tego sezonu mówi, że trudno w tym momencie jednoznacznie ocenić. – Oczekiwania, tak jak apetyt, rosną w miarę jedzenia. Po kilku meczach będziemy wiedzieli, na co nas stać i dopiero wtedy się okaże, w które miejsce będziemy uderzać. Cel jest jeden: powrót gwardyjskiej siatkówki na padół PlusLigi, natomiast czy to nastąpi w tym sezonie, ciężko powiedzieć. Na pewno będziemy mocno trenować i bardzo ambitnie grać, żeby tak się stało. Co natomiast o atmosferze w drużynie i zgraniu na boisku myślą sami zawodnicy? Kapitan zespołu, Arkadiusz Olczyk jest dobrej myśli. Uważa, że wszystko idzie w dobrym kierunku. – Prace dotyczące naszego zgrywania są w toku. Potrzebujemy jednak trochę czasu, żeby stworzyć prawdziwą jedność na boisku. Robimy, co możemy i jestem pewny, że będzie z tego kawał drużyny – obiecuje środkowy GWR. Trzeba też podkreślić, że w składzie zaszło sporo zmian. W zespole pozostało sześciu zawodników, a dołączyło aż dziewięciu nowych, więc siatkarze potrzebują czasu, by w pełni zrozumieć się na parkiecie. Na ten moment drużyna trenuje razem od nieco ponad miesiąca. – Na razie skupiamy się przede wszystkim na sobie, bo jeżeli chodzi o siatkówkę to problem tkwi nie w naszym przeciwniku tylko w walce z samym sobą. Jeżeli to ugruntujemy, żaden przeciwnik, nie będzie nam straszny – dodaje kapitan. Do pierwszego meczu w tym sezonie pozostało zaledwie 5 dni. Nasi siatkarze doszlifowują formę i miejmy nadzieję, że zgodnie z obietnicami trenera, „odpalą” właśnie na ligę.

 

Skład zespołu na sezon 2019/2020:
Rozgrywający: Łukasz Sternik, Jakub Nowosielski. Środkowi: Arkadiusz Olczyk (C), Jędrzej Kaźmierczak, Jędrzej Maćkowiak, Błażej Szymeczko
Atakujący: Marcel Gromadowski, Maciej Cierniak, Kacper Wnuk. Przyjmujący: Maciej Lewicki, Mateusz Paszkowski, Łukasz Lubaczewski, Krzysztof Gibek. Libero: Krzysztof Kołtowski, Adrian Mihułka
Sztab szkoleniowy: Krzysztof Janczak (pierwszy trener), Stanisław Szewczyk (drugi trener/statystyk), Filip Zając (fizjoterapeuta), Monika Ewert (kierownik drużyny).


Terminarz spotkań w sezonie 2019/2020:
14.09.19 MCKiS Jaworzno – Gwardia Wrocław
21.09.19    SMS PZPS Spała – Gwardia Wrocław
25.09.19    Gwardia Wrocław – AZS AGH Kraków
06.10.19    UKS Mickiewicz Kluczbork – Gwardia Wrocław
12.10.19    Gwardia Wrocław – ZAKSA Strzelce Opolskie
19.10.19    LUK Politechnika Lublin – Gwardia Wrocław
26.10.19    Gwardia Wrocław – Stal Nysa
05.11.19    APP Krispol Września – Gwardia Wrocław
09.11.19    Gwardia Wrocław – KS Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki
16.11.19    BBTS Bielsko-Biała – Gwardia Wrocław
23.11.19    Gwardia Wrocław – Exact Systems Norwid Częstochowa
30.11.19    KPS Siedlce – Gwardia Wrocław
07.12.19    Tauron AZS Częstochowa – Gwardia Wrocław
14.12.19    Gwardia Wrocław – MCKiS Jaworzno
21.12.19    SMS PZPS Spała – Gwardia Wrocław
04.01.20    AZS AGH Kraków – Gwardia Wrocław
11.01.20    Gwardia Wrocław – UKS Mieckiewicz Kluczbork
18.01.20    ZAKSA Strzelce Opolskie – Gwardia Wrocław
25.01.20    Gwardia Wrocław – LUK Politechnika Lublin
01.02.20    Stal Nysa – Gwardia Wrocław
08.02.20    Gwardia Wrocław – APP Krispol Września
15.02.20    KS Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki – Gwardia Wrocław
22.02.20    Gwardia Wrocław – BBTS Bielsko-Biała
29.02.20    Exact Systems Norwid Częstochowa – Gwardia Wrocław
07.03.20    Gwardia Wrocław – KPS Siedlce
14.03.20    Gwardia Wrocław – Tauron AZS Częstochowa

Aleksandra Mielczarek


źródło: SS nr 36


Proste pytanie: 1 + 0 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.