W Aqua Zdroju było biało-czerwono

Maciej Piasecki, poniedziałek, 31 lipca 2017

W wałbrzyskim Aqua Zdroju trwało zgrupowanie reprezentacji Polski koszykarzy. Zakończyło się ono dwoma meczami z reprezentacją Czech. Z obu spotkań – zarówno tego z udziałem publiczności, jak i bez kibiców – zwycięsko wyszli Polacy.

W obu meczach sparingowych nasza kadra pokonała pewnie reprezentację Czech (fot. archiwum PZKosz)

W piątkowym spotkaniu reprezentacja Polski koszykarzy pokonała Czechy 101:68. Warto dodać, że mecz ten, jak i kolejny są  etapem w przygotowaniu drużyny do występów na EuroBaskecie. Najlepszym strzelcem zespołu był Mateusz Ponitka, który zdobył 22 punkty. Kadra świetnie weszła w to spotkanie – a tym samym w całą serię sparingów – dzięki trafieniom Mateusza Ponitki i Damiana Kuliga prowadziła już 7:0. Później ta przewaga wzrosła nawet do 15 punktów po skutecznej akcji Adama Waczyńskiego. Czesi nie mogli przejść przez bardzo dobrze funkcjonującą defensywę biało-czerwonych. Już w pierwszej kwarcie na parkiecie pojawiło się dziesięciu Polaków, a po 10 minutach było ostatecznie 26:13. Drugą część meczu kadrowicze ponownie rozpoczęli od mocnego uderzenia, ale Czesi starali się zbliżać, a zareagować na to musiał trener Mike Taylor. Szkoleniowiec poprosił o przerwę i dalej rotował składem. Po rzutach wolnych Aleksandra Czyża przewaga znowu wzrosła do stanu 38:21. Mimo niezłej postawy Patrika Audy, to reprezentacja Polski dzięki trójce Ponitki wygrywała po pierwszej połowie 18 punktami. Od początku trzeciej kwarty piłki lądowały w rękach Damiana Kuliga, a ten doskonale potrafił wykorzystać swoje przewagi pod koszem. Nadal rewelacyjny był też Mateusz Ponitka i nawet trójki Lukasa Palyzy nie mogły wytrącić biało-czerwonych z rytmu. Trafienie z dystansu Przemysława Zamojskiego oznaczało, że nasza kadra miała już 31 punktów przewagi! Trener Mike Taylor w pierwszych minutach czwartej kwarty dał szansę na debiut w reprezentacji Andy’emu Mazurczakowi i Filipowi Matczakowi, a później dołączył do nich także Mathieu Wojciechowski. Co prawda goście odrobili część strat, ale wysoka przewaga naszego zespołu nie była nawet przez chwilę zagrożona. Ostatecznie pierwszy sparing reprezentacji Polski w tym roku zakończył się pewnym zwycięstwem 101:68.