Znamy szczegóły ceremonii otwarcia The World Games 2017

Maciej Piasecki, wtorek, 18 kwietnia 2017

Trzy sceny, 400 artystów, w tym orkiestra symfoniczna, grupy taneczne i gwiazdy muzyki. Ceremonia otwarcia Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 będzie imponującym wstępem do największej sportowej imprezy tego roku w Polsce.

avatar
Zegar odmierzający czas do The World Games 2017 stanął przy ul. Świdnickiej (fot. A. Barski)

Ceremonia rozpocznie się 20 lipca o godzinie 19 na Stadionie Wrocław i potrwa ponad dwie godziny. Łącznie na arenie przy al. Śląskiej powstaną konstrukcje o wadze 270 ton. Scenografia zajmie 25 tysięcy mkw., wykorzystanych zostanie 800 mkw. ekranów diodowych. Wszystko przywiezione zostanie przez 60 tirów, a pracować przy tym będzie ponad 300 pracowników technicznych. Szczegóły ujawniono na konferencji prasowej, podczas której odsłonięto także zegar odmierzający czas do The World Games, który można zobaczyć przy ul. Świdnickiej. – Ceremonia otwarcia będzie mocnym wstępem do Igrzysk, ich wizytówką. Chcemy w sposób uniwersalny zaprezentować Wrocław, Dolny Śląsk i Polskę. To będzie bardzo ważny moment dla całej imprezy, bo już wiemy, że transmisja trafi do wielu krajów na całym świecie, od Niemiec po Chiny – podkreślał Marcin Przychodny, prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017. Swoimi doświadczeniami z WKO dzieli się Polski Komitet Olimpijski, mający doświadczenie w przygotowaniu rodzimego grona sportowców do tak wielkiego wydarzenia. – W PKOl jesteśmy przekonani, że sport jest jeden, że nie można go dzielić na ten olimpijski i nieolimpijski. Dziś nie wiemy, jakie dyscypliny znajdą się za programie Igrzysk za kilka, kilkanaście lat. Wspieramy Wrocławski Komitet Organizacyjny i reprezentację Polski na TWG2017. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku igrzysk olimpijskich, nasza kadra weźmie udział w ceremonii otwarcia The World Games 2017 jednolicie ubrana, a 19 lipca odbędzie się uroczyste ślubowanie sportowców – mówił sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Adam Krzesiński.

Czapka i broda?

Koncepcję artystyczną ceremonii otwarcia The World Games wymyślił producent telewizyjny i reżyser Krzysztof Materna. Odpowiada on nie tylko za reżyserię całego widowiska, ale także pracuje nad szczegółami scenariusza, kieruje pracą artystów, choreografów, kompozytorów, specjalistów od nagłośnienia, oświetleniowców i efektów specjalnych, tworząc spójną wizję ceremonii. – Nie chcemy konkurować z igrzyskami olimpijskimi, gdzie ceremonie otwarcia wymagają nieprawdopodobnych budżetów. Dla nas ważna jest idea i cel, który nam przyświeca. Ta idea to powitanie kilku tysięcy sportowców z całego świata przez niesłychanie gościnnych mieszkańców Wrocławia. Myśląc o ceremonii otwarcia, musieliśmy zastanowić się nad tym, jak pokazać obecne tutaj dyscypliny i jak uporać się z tradycyjnym przemarszem, defiladą. Dodatkową trudnością była liczba uczestników, która jest określana w defiladzie na mniej więcej 2-3 tysiące osób. Chcemy dołączyć sprawną część oficjalną i połączyć z transmisją telewizyjną na żywo, naszym marzeniem i wyzwaniem jest, aby widownia stadionu nic nie straciła, a jednocześnie żeby przekaz telewizyjny był na tyle precyzyjny, by wszyscy wiedzieli co na obiekcie się odbywa. Naszym „leitmotivem” i konwencją, która będzie towarzyszyła całej uroczystości będzie obecność krasnali. Nie tylko krasnali-tancerzy, wodzirejów całej uroczystości, ale również krasnali-mieszkańców Wrocławia. Wszyscy na widowni staną się krasnalami przy pomocy specjalnych rekwizytów, które otrzymają. To będzie piękne dla obrazu telewizyjnego i wyzwoli dodatkową radość przy okazji powitania uczestników The World Games. Postawiliśmy na dynamikę, radość i młodość, czyli te cechy, które są odzwierciedleniem całej zabawy, jaka mimo rywalizacji sportowej, towarzyszy idei tych igrzysk – wyczerpująco opowiadał Materna.

ARKADIUSZ BARSKI

Więcej w najnowszym numerze "Słowa Sportowego".


źródło: własne


Proste pytanie: 2 + 8 =


E-Wydanie:
KUP PDF
Koszt SMS
2 zł netto
(2,46 zł z VAT)
Najbliższe wydarzenia
brak informacji
Livebox - Relacje na żywo
Brak planowanych Relacji Live, zobacz archiwum.